
На 17 ноември отбелязахме Световния ден на недоносените деца.
Всяка година в България преждевременно се раждат 6000 бебета, които имат нужда от специализирани грижи, за да оцелеят и да се преборят.
Фондация „Нашите недоносени деца“ отбеляза Световния ден на недоносените деца, като организира онлайн конференция “Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца”. Тя се проведе в периода 16-20 ноември и обхвана разнообразни теми, свързани с грижата и развитието на малките герои. Родителите имаха възможността да получат ценни професионални съвети от различни специалисти.
През ноември фондацията откри и три семейни стаи, в които родителите да могат да прекарват пълноценно време с недоносеното си бебе. Те се намират в МБАЛ Търговище и УМБАЛ „Проф. Д-р Ст.Киркович“ АД гр. Стара Загора. Разполагат с кът за кърмене и контакт „кожа до кожа“, преповиване и грижи за бебето. Предвид противоепидемичните мерки, в момента стаите са на разположение на майките на недоносени бебета в периода преди изписването им от болница.
Стойността на една семейна стая за ремонт и обзавеждане възлиза на приблизително 10 000 лв, в зависимост от нуждите на отделението.
Подкрепете кампанията „Големи чудеса за малките герои“ с дарителски SMS с текст DMS BEBE или на страницата на кампанията в сайта на DMS.
Заедно събрахме 56 273 лв.
Брой изпратени SMS-и | Брой абонаменти 2 лв. | Брой абонаменти 5 лв. | Дарени онлайн през ПОС ОББ | Дарени онлайн през ePay | Дарени с банков превод |
---|---|---|---|---|---|
22897 | 13092 | 1286 | 391 лв. | 351 лв. | 20 лв. |
За кампанията
Кампанията на Фондация „Нашите недоносени деца“ е насочена към набиране на средства за три основни направления, като всяко от тях е жизнено важно за недоносените деца!
- Да осигурим животоспасяваща апаратура за малките герои!
- Да изградим семейни стаи – за повече прегръдки на недоносените бебета!
- Да подкрепим ранното детско развитие в център “Малки чудеса”
Всяка година се раждат твърде рано 6000 бебета, които са неподготвени за живот извън майчината утроба. Поради ниското си тегло и не напълно развитите си органи и системи, те имат нужда от специализирани грижи, за да оцелеят и да се преборят.
За съжаление в някои населени места в България неонатологичните отделения не са достатъчно добре оборудвани за нуждите на своите най-малки пациенти.
От 2012 г. до сега, фондация “Нашите недоносени деца” е дарила животоспасяваща апаратура в повече от 30 отделения в страната. Апаратурата за недоносените бебета обаче се използва активно и се амортизира бързо, за това ние непрекъснато се опитваме да отговорим на техните нужди, доколкото ни позволяват силите.
Ние знаем колко е важно за всеки родител да бъде близо до бебето си, когато то се бори за живота си. Защото самите ние сме майки, родили преждевременно и помним чувството да сме разделени от децата си месеци наред. Защото всяко бебе заслужава възможността да бъде в прегръдките на мама и татко, докато порасне достатъчно, за да напусне болничното отделение.

Съвременната наука доказва недвусмислено значителните ползи за недоносените бебета да бъдат гушкани: – стабилизиране на сърдечния ритъм и дишането; – по-добро развитие на мозъка; – по-ефективна терморегулация и по-спокоен сън; – по-добро развитие в първите 24 месеца от живота; – по-ниски нива на стрес, облекчаване на болката и физическия дискомфорт

Д-р Лиляна Ташкова, завеждащ неонатологично отделение към УМБАЛ "Канев", Русе: "В семейната стая бебето може да бъде в ръцете на мама, а тя ще придобие опит и увереност, че може да се справи с всички предизвикателства. Стаята осигурява един бавен преход от болнична среда към домашна среда, в един уют, в който тя да е сама със сама с детенцето си!"

Надяваме се, че с ваша подкрепа ще успеем да разкрием все по-голям брой стаи и в останалите отделения в страната, защото всяко бебе от всяка точка на България заслужава да бъде максимално близо до своето семейство.Стойността на една семейна стая за ремонт и обзавеждане възлиза на приблизително 10 000 лв, в зависимост от нуждите на отделението.

Въпреки че кувьозите са сред най-популярните при организиране на подобни кампании и разбира се, крайно необходими за всяко отделение, оказва се, че има не по-малка нужда от реанимационни маси, термолегла, монитори за следене на жизнени показатели, пулсоксиметри, инфузионни помпи и още много важни консумативи, които често липсват в болниците.

Мисията на Център "Малки чудеса" е да подкрепи възможно повече деца да успеят да развият индивидуалните си способности и потенциал. Затова ние се стремим да обезпечим устойчивост на предоставяне на услугите за всички деца и семейства, поддържане и обновяване на материалната база, развитие на експертизата на нашите специалисти.

Стаята в МБАЛ "Д-р Иван Селимински", гр. Сливен

Нашите усилия в посока семейно-ориентирана грижа, обаче не свършват само с изграждането на семейни стаи. От създаването си активно работим в посока повече информираност на родителите, както и съвместна работа със здравните експерти, относно изключителните ползи, които методът кожа-до-кожа носи за бебетата, но и за техните семейства.

Олга Тенева: "Аз и моята Ниа бяхме в такава стая за 4 дни в МБАЛ „Пловдив”. Бих казала, че това бе един много полезен престой, чрез който имах възможност да опозная детето си и да реагирам своевременно под компетентен лекарски надзор. Имайки предвид целия стрес от раждането, през моментите "ще оживее ли", мислите "защо на нас" ....

До момента сме подкрепили над 30 неонатологични отделения в страната с дарения и сме спомогнали за откриването на 6 семейни стаи/стаи за кърмене съвместно с нашите корпоративни и медийни партньори - приветливи пространства с удобни мебели, в които родителите да опознаят своето бебе и да се научат да полагат основни грижи за него (повиване, хранене)