Открита е първата семейна стая за недоносени бебета в отделение „Неонатология“ при МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, Велико Търново

Открита е първата семейна стая за недоносени бебета в отделение „Неонатология“ при МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, Велико Търново

Сподели

Фондация „Нашите недоносени деца“ успяха да наберат достатъчно средства с кампанията DMS BEBE и други дарители, за да се появи и във Велико Търново първата семейна стая за недоносени бебета.

Тя ще се използва с цел престой на една двойка майка-бебе преди изписването на бебето от отделението като преход между интензивните неонатологични грижи и родителските грижи в дома с цел изграждане на връзка между родителите и бебето, изграждане на родителски капацитет и увереност, опознаване на индивидуалните навици и нужди на всяко дете, усвояване на умения като хранене, кърмене и грижи за бебето.

До момента са изградени 3 семейни стаи. Две от тях се намират в най-големите неонатологични отделения в София – Майчин дом и СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, и една в МОБАЛ „Д-р Ст. Черкезов“ – В. Търново. Те са изградени като част от съвместната кампания на фондация „Нашите недоносени деца“ с радио „Витоша“ – „Повече българчета за България“, съвместно с Ивентас.

Предстои изграждането на семейни стаи в МБАЛ гр. Пловдив, МБАЛ гр. Русе, МБАЛ гр. Сливен и УМБАЛ гр. Плевен.

staya

Истории на родители:

– Здравка Даллева: „Нашето момиче се роди месец по-рано и за наше щастие беше напълно здравичка, само беше мъничка – 1900 грама. Трябваше да наддаде, за да си я приберем у дома. Роди се в УМБАЛ „Св. Георги“. След това беше преместена в УМБАЛ „Пловдив“, където можех всеки ден да я посещавам и съответно да си я кърмя, носех и кърма, която ѝ даваха. Три дни преди да я изпишат ми предложиха да се настаня в семейната стая, където да се „опознаем“ с моето момиче. Тя беше през цялото време при мен. Но лекарите, сестри, целия персонал беше насреща да помогне, ако се нуждаех. В стаята пускаха и таткото, който също успя да гушне своето мъниче. Това беше преход от болницата към грижите у дома. Смятам че всеки родител, чието дете е било в кувьоз, е добре да бъде настанен в такъв тип стая, за да се опознаят с бебчето и да се избегне този първоначален стрес у дома след изписването. Хубаво би било всяка болница да разполага с такава стая…“

 – Наталия Михайлова: „Аз и дъщеря ми бяхме в такава стая около 10 дни преди да я изпишат от УМБАЛ „Плевен”. След близо 3 месеца раздяла толкова се вълнувах, че ще сме заедно, но и се притеснявах дали ще се справя. Благодарение на екипа в отделението, опознаването и научаването на елементарни неща като хранене, къпане, смяна на пелени, пози в които бебето се чувства добре, разговор с психолог… престоят там се усеща като в петзвезден дубайски хотел J Несигурността изчезна в момента, в който си дадох сметка, че сме под постоянните грижи на доктори и акушерки. В стаята бяхме с още една мама и бебето ѝ, сами се сптавяхме, но спокойствието, че в отсрещната стая има на кого да разчиташ при нужда е чудесно. У дома се прибрах спокойна и сигурна в себе си, че мога да се грижа за детето си, а бабата, която си беше взела отпуска, за да ми помага с бебето, се върна преждевременно на работа.“

– Олга Тенева: „Аз и моята Ниа бяхме в такава стая за 4 дни в МБАЛ „Пловдив”. Бих казала, че това бе един много полезен престой, чрез който имах възможност да опозная детето си и да реагирам своевременно под компетентен лекарски надзор. Имайки предвид целия стрес от раждането, през моментите „ще оживее ли“, мислите „защо на нас“ и т.н. , времето, прекарано там със собственото ти дете, те учи да си силен, да си уверен и да се чувстваш достоен родител на един малък герой! Заслуга за това има целият персонал, който показа хуманно отношение към дете и родител и демонстрира абсолютен професионализъм! Успех на каузата!“