Фонд „Нашите родители“ – грижа, която стигна и до село Леденик
DMS RODITELI

Фонд „Нашите родители“ – грижа, която стигна и до село Леденик

Сподели

Тридневната екскурзия до Хисаря, организирана от сдружение „Европейско бъдеще за село Леденик“ по проект „Нашите родители – DMS RODITELI“ за група от 15 възрастни жени над 70 години, живеещи сами, се превърна в истинско събитие, което остави дълбоки емоции у всички участнички.

Дамите с удоволствие се възползваха от минералните съоръжения и останаха впечатлени от уютната атмосфера, вкусната храна и модерната база на хотела – особено от новопостроеното крило, изградено с екологични материали. По време на престоя имаше и разходка из града, посещение на минералните извори и весела вечер с песни и танци, която ги върна в младостта им.

Групата се включи и в празничното хоро на площада по повод общинския празник на Хисаря. Участничките бяха усмихнати, жизнени и заредени с положителна енергия. Видима промяна настъпи както в емоционалното, така и във физическото им състояние – минералната вода, хубавата храна и доброто настроение им донесоха пълен релакс и обновяване.

По време на пътуването председателката на сдружението, Веселина Бастиянова, им разказа за Фондация BCause и за дарителите, които чрез фонд „Нашите родители“ подкрепят възрастни и самотноживеещи хора. За жените това беше истинска изненада – и голяма радост, че има хора и организации, които мислят за тях.Участничките споделиха, че отдавна не са се чувствали толкова весели и свободни.

Обикновено в селото са по-затворени, но по време на екскурзията били най-веселата компания – с много смях, разговори и споделени моменти. Всички се отпуснали, забавлявали се искрено и се прибрали у дома заредени с положителна енергия.

Най-ценното, което това преживяване им донесе, беше чувството на обгриженост и значимост. Жените от село Леденик се почувстваха обичани и подмладени – усетиха, че не са забравени и че все още има поводи за радост и усмивки.

Особено трогателна е историята на леля Цанка – 75-годишна жена, която за пръв път в живота си участвала в екскурзия. В началото не повярвала, че подобно пътуване е възможно, но се върнала у дома очарована и благодарна за изживяното.

След завръщането си „бабите от Леденик“ се превърнали в местна легенда – всички в селото разказвали с вълнение колко хубаво им е било и каква радост им е донесла тази екскурзия. 💛

Заедно събрахме 623 лв.

Брой еднократни SMS-и Брой абонаменти 2 лв. Брой абонаменти 5 лв. Брой абонаменти 10 лв. Дарени онлайн през ПОС ОББ Дарени онлайн през ePay Дарени с
банков превод
10 0 0 0 6 лв. 0 лв. 597 лв.

Защо тази кауза е важна?

От 2021 г. фондация BCause чрез Фонд „Нашите родители“ работи за по-добър живот на възрастните хора у нас. Вече са подкрепени 39 организации от цялата страна, достигнали до 3295 души с общо финансиране от 215 816 лв.

Проектите обхващат широка гама от дейности, които носят едновременно грижа и радост. Извършват се ремонти на електроуреди в домовете, доставят се хранителни продукти и се приготвя топла храна. Участниците изработват декоративни предмети, козметика и други приложни изделия, като същевременно споделят уменията си с внуците си.

Създават се възможности за културен и социален живот – арттерапия чрез квилинг, кулинарни изложби, театрални постановки, фолклорни фестивали, културни събития и излети сред природата. Градинарството и пикниците на открито също събират хората и им дават усещане за общност.

Особено внимание се отделя на превенцията – срещу телефонни измами, кражби, пожари и социална изолация, както и срещу деменции чрез стимулиране на паметта и когнитивните функции. Осигуряват се базови медицински услуги и профилактични прегледи, съчетани с оздравителна гимнастика, петанк и занимания за поддържане на физическа и психическа активност.

Някои от инициативите въвеждат възрастните в света на технологиите – учат ги да използват смартфони и компютри, а за хора с деменция се организират терапевтични сесии с картини и народни танци.

Работилници по занаяти, музика, рисуване и танци, с помощта на хореографи и художници, обединяват здравни, образователни и културни инициативи в подкрепа на активния и пълноценен живот.

letter Да остарееш с достойнство е право, не привилегия.